Úvod > Aktuality > Vánoční romantika vás čeká na hradech a zámcích

Vánoční romantika vás čeká na hradech a zámcích

Vydáno 17. listopadu 2019 Památky
Proč nepoznat kouzlo českých Vánoc a tradic na hradě nebo zámku? Máme pro vás několik tipů, jak si příjemně navodit tu pravou vánoční náladu na předvánočních jarmarcích s ukázkami živých betlémů, ale i při netradičních vánočních prohlídkách.

Adventní prohlídky na Grabštejně

GrabštejnLetošní adventní prohlídky na Grabštejně vás od 30. listopadu do 1. prosince 2019 zavedou především do časů posledních majitelů, hrabat Gallasů a Clam-Gallasů, kteří na grabštejnském panství působili od počátku 18. století do roku 1945.

V předvánočním čase si prohlédnete slavnostně vyzdobené interiéry a připomenete si tradice více či méně pozapomenuté. Během adventních prohlídek zavítáte nejen do hradních interiérů vybavených mobiliářem, ale budete moci načerpat i vánoční atmosféru v kapli svaté Barbory, skvostu renesanční architektury. Prohlídky vycházejí každou celou hodinu od 10:00 do 14:00 hodin a trvají 50 až 60 minut, proto prosím dorazte teple oblečeni!
 

Advent na zámku Loučeň

prohlídky loučeňUž od soboty 30. 11. můžete načichat vůni vánočního času ve slavnostně vyzdobených reprezentativních komnatách v 1. patře zámku Loučeň . Nebo si s blížícím datem Štědrého dne přijít odpočinout od předvánočního stresu. Komnaty pro vás budou otevřeny vždy v sobotu a neděli od 10:00 do 16:00 hodin. V každé zámecké komnatě na Vás čeká vždy jiný vánoční stromek se svým příběhem: staročeský lidový, stromeček zavěšený špičkou dolů, knížecí secesní, tančící, světelný, cestovatelský, gurmánský, myslivecký, podmořský, a další. Advent na zámku Loučeň trvá od 30. listopadu až do 31. prosince.

Průvodci v kostýmech vás seznámí s Vánocemi na knížecím dvoře i v podzámčí před 100 lety, dozvíte se, co dělali na Štědrý den malí princové a princezny, co jedli a jaké dostávali dárky! Kromě našeho Ježíška dětem představí další dárkonoše z blízkých i vzdálených zemí. A nesmíme zapomenout, že na nádvoří bude opět vystaven největší adventní věnec v Česku, zapsaný v české knize rekordů. Zámecká expozice se v zimních měsících temperuje a k dispozici je i vytápěná místnost pro svačinu. Ochutnat tu můžete také zámecký čaj.
 

Zákupské Vánoce u pana nadlesního

advent zákupyTradiční adventní prohlídky zámku Zákupy se letos odehrají v rámci nové prohlídkové trasy, tzn. v bytě lesního rady Ing. Josefa Mati z doby první republiky. Poznáte, jak se slavily Vánoce na zámku v době první republiky. Čeká vás prohlídka zařízeného zámeckého bytu lesního rady Ing. Josefa Mati, a průvodce neopomene ani výklad o lidových vánočních zvycích. Nebude však chybět ukázka nadílky na císařském dvoře ve Vídni, ani návštěva vánočně vyzdobené kaple sv. Františka z Assisi.

Na prohlídky přijďte o víkendu 23. a 24. listopadu 2019 od 10:00 do 14:00 hodin.
 

Hradní advent na Svojanově

svojanovAdventní čas na Svojanově tradičně oživují adventní prohlídky hradu. Uprostřed vánočního shonu si mohou návštěvníci odpočinout v prostorách vánočně vyzdobeného hradu, kde se také dovědí spoustu zajímavostí o adventních a vánočních zvycích a tradicích. K tomu je připravený také další program.

Brány jsou otevřené od 30. listopadu do 15. prosince o sobotách a nedělích do 15. prosince, vždy od 10 do 17 hodin.
 

Čas avdentní na zámku Hořovice

hořoviceO první tři adventní víkendy 30. listopadu až 15. prosince 2019 můžete opět navštívit zámek v Hořovicích. Čeká vás prohlídka slavnostně vyzdobeného zámku s výkladem zaměřeným na prožívání adventních a Vánočních tradic. Prohlídky pro veřejnost začínají v 10:00, 11:00, 12:00, 13:00 a 14:00 hodin.

Po dobu adventních prohlídek bude v provozu také zámecká kavárna Café Hanau.
 

Vánoční trh na zámku Dobříš

dobříš adventAdventní prohlídky zámecké expozice s tematickou vánoční výzdobou patří na Dobříši k tradičním. Sváteční adventní atmosféru bez shonu a stresového vypětí můžete letos o druhém adventním víkendu nasát na zámku Dobříš. Historické nádvoří hostí v sobotu 7. prosince od 11 do 19 hodin druhý Vánoční trh pod záštitou paní Livie Colloredo-Mannsfeldové.

zámek dobříšNa celý den obsadí zámecké nádvoří dvacet stánků, ve kterých si můžete koupit vánoční dárečky, jmelí, výrobky z keramiky či šperky. Na přání si také můžete nechat namalovat vlastní vánoční ozdobu. Chybět nebudou ani vánoční pochutiny – ochutnáte například pečené sele, rybí speciality, čerstvé perníčky, svařené víno, kávu z místní pražírny a další dobroty. Vstupné na trh bude zdarma.
 

Adventní zvyklosti rodiny Sternbergových na Českém Šternberku

český šternberkPřijďte se podívat na svátečně vyzdobený hrad, připomeňte si význam, zvyky a průběh adventního období a poznejte, jak se na hradě prožíval advent a a jak se slavily Vánoce za první republiky. Na speciální adventní prohlídky je nutné si rezervovat vstupenky předem.

Prohlídky začínají vždy v 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00 a 15:00. Kapacita jedné prohlídky je 30 osob.
Vánoční prohlídky na hradě Bítov

Vánoční prohlídky na hradě Bítov

Návštěvníky o adventním víkendu čeká vánočně vyzdobený hrad ve vybraných interiérech v I. patře paláce. Prohlídka bude již tradičně ukončena v panské hradní kuchyni, kde návštěvníky čeká malé občerstvení.

Adventní prohlídky zámku Loučeň

Adventní prohlídky zámku Loučeň

Už od soboty před první adventní nedělí můžete načichat vůni vánočního času ve slavnostně vyzdobených reprezentativních komnatách v 1. patře zámku. Nebo si s blížícím datem Štědrého dne přijít odpočinout od předvánočního stresu.

Hradní advent na hradě Svojanov 2019

Hradní advent na hradě Svojanov 2019

Adventní čas na Svojanově tradičně oživují adventní prohlídky hradu. Uprostřed vánočního shonu si mohou návštěvníci odpočinout v prostorách vánočně vyzdobeného hradu, kde se také dovědí spoustu zajímavostí o adventních a vánočních zvycích a tradicích. K tomu je připravený také další program.

Andělské adventní neděle na zámeckém návrší v Litomyšli

Andělské adventní neděle na zámeckém návrší v Litomyšli

Vánoční strom pomůže v letošním roce sborům Kvítek a Lilium rozsvítit Tonya Graves. Zámecké návrší zaplaví každou adventní neděli opět světýlka, betlémy a stylové hrnečky se svařákem.

Adventní prohlídky hradu Český Šternberk

Adventní prohlídky hradu Český Šternberk

Adventní a vánoční zvyklosti rodiny Sternbergových na hradě Český Šternberk.

Příběh vánočního stromečku

Příběh vánočního stromečku

21 vánočních stromečků v každé komnatě zámku a každý se svým příběhem.

Vánoce na Grabštejně

Vánoce na Grabštejně

Na prohlídkách s kostýmovanými průvodci si můžete připomenout vánoční zvyky a obyčeje, prohlédnout vyzdobené interiéry a načerpat adventní atmosféru.

Adventní prohlídky na Grabštejně

Adventní prohlídky na Grabštejně

V předvánočním čase si i letos budete moci opět prohlédnout slavnostně vyzdobené interiéry a připomenout si tradice více či méně pozapomenuté.

Vánoční trh na zámku Dobříš

Vánoční trh na zámku Dobříš

Adventní prohlídky zámecké expozice s tematickou vánoční výzdobou patří na Dobříši k tradičním. V sobotu 7. prosince uskuteční na nádvoří zámku také vánoční trh.

Předvánoční pohoda v zámku a podzámčí – Zákupy

Předvánoční pohoda v zámku a podzámčí – Zákupy

Další ročník komponovaného adventního programu v Zákupech se odehrává na třech různých místech - státní zámek Zákupy, Eduard Held muzeum na náměstí, děkanský kostel sv. Fabiána a Šebestiána.

Adventní prohlídky na zámku v Hořovicích

Adventní prohlídky na zámku v Hořovicích

O první tři adventní víkendy v prosinci můžete opět navštívit zámek v Hořovicích. Po dobu adventních prohlídek bude v provozu také zámecká kavárna Café Hanau.

Zámecké Vánoce v Třeboni

Zámecké Vánoce v Třeboni

Adventní a vánoční program.

Adventní prohlídky a koncert v kapli na zámku Stekník

Adventní prohlídky a koncert v kapli na zámku Stekník

Adventní prohlídky a koncert v kapli na zámku Stekník 14.12. 2019.

Adventní podvečery při svíčkách v Kutné Hoře

Adventní podvečery při svíčkách v Kutné Hoře

Ve spolupráci s Dačického domem, kostelem sv. Jana Nepomuckého a Galerií Felixe Jeneweina navštivte památky Kutné Hory trochu odlišně. Kdy? V neděli 1. prosince, 8. prosince, 15. prosince a 22. prosince.

Advent v Ratibořicích i v Babiččině údolí

Advent v Ratibořicích i v Babiččině údolí

Při prohlídce adventně a vánočně vyzdobených zámeckých interiérů v Ratibořicích vás průvodci seznámí s adventními a vánočními zvyky, které se dodržovaly na panském sídle v 1. polovině 19. století. Za životem na venkově se pak vydejte do Babiččina údolí, kde najdete slavnostěn vyzdobenou světničku.

Andělské neděle v Litomyšli 2019

Andělské neděle v Litomyšli 2019

O adventních nedělích můžete strávit příjemná odpoledne na Zámeckém návrší v andělské společnosti. K adventní pohodě jistě přispěje vánoční hudba a vystoupení na pódiu před chrámem Nalezení sv. Kříže, výstava betlémů, dobré jídlo a pití a bohatý doprovodný kulturní program.

Vánoce ve skanzenu ve skanzenu v Zubrnicích 2019

Vánoce ve skanzenu ve skanzenu v Zubrnicích 2019

Zažijte chvíle klidu a pohody ve skanzenu v Zubrnicích.